Twitter zaplavila srdíčka. Facebook testuje šest nových emotikon.

Sociální síť Twitter nově zaplavila červená srdíčka, která nahradila ikonku hvězdiček. Změna však není jen kosmetická. Srdíčko už neznamená „oblíbený (Favorites)“, ale „to se mi líbí (Like)“. Odteď se srdíčkem budou označovat tweety, které vás pobavily/dojaly, ale nestály vám za to je retweetnout (sdílet dál).

twitter srdce

Produktový manažer Twitteru Akrshan Kumar uvedl, že hlavním důvodem pro změnu je zjednodušení této sítě pro nově přicházející. Hvězdička mohla být pro tyto uživatele matoucí, protože ne všechno může patřit mezi vaše favority. Lajkovat však můžete hodně věcí.

Srdce je také univerzálním symbolem napříč jazyky, kulturami a časem. Srdce je expresivnější, což umožňuje vyjádřit škálu emocí.

Reakce lidí na novinku jsou však rozpačité. Vadí jim jak samotná změna ikony, tak především nové označení pro srdíčko, tedy „lajk“.  A co říkáte na změnu vy? Jste příznivci hvězdiček či srdíček?

Pro některé uživatele tato změna vyvolává nepříjemný pocit, když například dávají lajk či srdíčko článku o neštěstí, při němž zahynuli lidé. Přesně to ostatně Facebook už pomalu chystá řešit s pomocí větší škály emocí postihujícími Reactions Emoji.

Tuto novinku představila společnost Facebook na začátku října a už nyní ji mohou testovat uživatelé ve Španělsku a Irsku. Celosvětový roll out by měl nastat do konce roku.

K palci nahoru, tedy tlačítku „to se mi líbí“, přibude dalších šest emotikonů – Love, Haha, Yay, Wow, Sad a Angry. V překladu se tak přidají emoce lásky, smíchu, štěstí, údivu, smutku a vzteku.

emoji

Zakladatel společnosti Mark Zuckerberg uvedl, že nemají v úmyslu zavádět tlačítko „to se mi nelíbí‘, protože nechtějí z Facebooku udělat místo, kde budou lidé o věcech hlasovat a odmítat je.

Nyní budou mít uživatele možnost vyjádřit své emoce prostřednictvím těchto nových emotikonů, které odpovídají nejčastějším reakcím na Facebooku. Možnost zareagovat pomocí emotikonů se objeví na mobilní i desktopové verzi u příspěvků od přátel, stránek i inzerentů. Lidem, co zmáčknou  tlačítko „Like“ nebo nad ním přejedou myši, budou nabídnuty další emotikony.

Najdou si nové emotikony vaši přízeň? 🙂