Některá hokejová loga opravdu nejsou dobrým tahem na branku…

Už máme za sebou několik kol naší hokejové extraligy a mě před časem napadlo, že se podívám na to, jaká loga tyto společnosti s ročními rozpočty ve výši několika desítek milinonů korun vlastně mají. Obrázek je to dost tristní. Bohužel jen pár klubů má kvalitní logo a vizuální styl, který by jim mohl pomoci získat další prostředky (prodejem dresů, plakátů, kartiček a dalších fanouškovských předmětů) na rozvoj klubu a nespoléhat se jen na sponzory a na dotace z veřejných zdrojů. Vlastní výkony na ledě jsou prvořadé, ale prodat je, znamená i pěkně zabalit.

Dynamo Pardubice

HC dynamo_pardubice

Na poměry naší extraligy slušný pokus o solidně vypadající logo. Velice pozitivním krokem je odstranění názvu hlavního sponzora z loga, což do budoucna umožní lepší práci s propagačními předměty.

Pro mne poněkud kontroverzní je návrat k historickému názvu, pohříchu k tomu z 50. let, kdy bylo velice moderní pojmenovávat nejen továrny, ale i sportovní kluby podle sovětského vzoru. Ale Pardubice jsou holt celkem nový klub…

Písmo v názvu odkazuje právě na tuto dobu. Štít a kůň už podle mého zbytečně komplikují, stejně tak i přilepený název města.

BK Mladá Boleslav

Tisk

Bruslařský klub Mladá Boleslav má sice mnohem delší historii než Dynamo Pardubice, ale logo je veskrze moderní. A přinejmenším inspirované hlavní sponzorem, ne-li přímo vytvořené jeho grafiky. Pěkný, čistý, jasný, technický, střízlivý, přísný… český (?) lev. Více emocí by to chtělo. Škoda.

Bílí tygři Liberec

logo_lib

Bílí tygři jsou v logu hokejového klubu, protože v Liberci je ZOO a tam vzácné bílé tygry mají. Historický název ze 30. let je SK Rapid Horní Růžodol, což pro moderní ambiciozní hokejový klub zní, jako by se herecká hvězda jmenovala Růženka Pařízková.

K logu – hlava tygra z corelovské (jen tipuji) vektorové databanky, doplněná o velice nudnou a kostrbatou typografii.

Energie Karlovy Vary

HC Energie Karlovy Vary

Tak toto logo nechápu. Nejprve jsem si myslel, že jde o adaptaci loga generálního partnera. Jenže HC Energie Karlovy Vary momentálně žádného nemají a ten předchozí byla Sokolovská uhelná (a ta má logo jiné). Copak asi ten znak může znamenat? Turbínu? Větrník? Spousta kontur, uprostřed lípnuté minuskové „e“. Paskvil. Ale výrazný.
P. S.: Článek jsem měl rozepsaný poměrně dlouho a mezitím se situace kolem generálního partnera vyjasnila (je jím stále Sokolovská uhelná). To ovšem jediná změna, celý komentář, včetně výhrad, může zůstat stejný.

HC Kometa Brno

HC Kometa

Brněnský klub se NIKDY Kometa nejmenoval, byla to pouze přezdívka z dob, kdy jako Rudá hvězda nebo ZKL Brno vládla naší nejvyšší hokejové soutěži. Pamětníci si klub jistě pamatují i jako Zbrojovku nebo Zetor Brno.
Logo je kompilát značky hlavního partnera, doplněný o název kubu a hokejové atributy. Příiš komplikované, nicméně celkem efektní. Logu by slušelo zjednodušení. O inteligenci hokejistů (sportovců nebo jejich fanouků obecně) se sice vypráví vtipy, ale dávat do loga velice známého hokejového klubu hokejku a puk…

HC Oceláři Třinec

HC Ocelari Trinec

To v logu třineckých ocelářů žádnou hokejku nenajdete. Jen čínského draka. Proč? A písmo. Sice lepší práce než u Bílých tygrů, ale použitý grotesk (asi Antique Olive Nord) mi připadá příliš masivní, nemoderní a pro kombinaci s takto stylizovanou hlavou draka nevhodný. Jinak je to alespoň pokus o modernější vzhled.

HC Olomouc

HC Olomouc

Tak trochu pokus o logo klubu ve stylu NHL. Podle mého spíše o logo ve stylu amerických filmů pro děti a o dětských sportovních klubech. Naštvaná slepice (nebo orel?). Patrně to nebude žádný technik, spíš bijec do čtrvrté pětky. Alespoň tak soudím podle toho, jak drží hokejku – jako by chtěl krosčekovat.
Určitě by logu prospělo oddělení názvu od obrázku, zlepšila by se čitelnost obou prvků. Zajímalo by mně, proč zrovna Kohout? Odkaz na Anaheim Mighty Ducks? Možná. Mimochodem, staré i nové logo AMD, taky žádná sláva.

PSG Zlín

PSG Zlín

To si tak někdo otevřel lahev slivovice, sedl k počítači, spustil Word a pomocí klipartů a PNG souborů z internetových stránek města a generálního partnera poskládal tento obrázek. Toto snad ani nemůže mít vektorovou podobu. Ne to není logo. Je to velkoroysé pohrdání čímkoli, co může být nazýváno jako firemní styl, vizuální identita apod. (jakkoli jsou to často jen proklamace). Je to takové…

HC Sparta Praha

HCS-logo-nazev

A jako kontrast logo nejlepší. A paradoxně také nejstarší. Když jsem jej porvé viděl, myslel jsem, že to je nová práce. A ono pochází nejpozději z roku 1905! Ač jsem četl nebo slyšel pár kritických připomínek, podle mého je to velice povedená práce. Samotný symbol, i k němu zvolené písmo. A když jsem u předchozího (ne)loga zmiňoval chybějící firemní identitu, Sparta je na tom naopak velice dobře. Od práce s logem a firemními symboly až po fotografie a prezentaci klubu na veřejnosti.

HC Verva Litvínov

logo_verva_simple
Tak tady nevím. S tímto logem si podle mě nikdo moc nehrál. Ale je jednoduché, i dáky barvám výrazné, typografie v pořádku. Snad jen nad stylizací hokejky a puku mohl autor více přemýšlet. horizontální dělení „pozitiv/negativ“ vypadá podivně. Jinak celkem průměr.

HC Vítkovice Steel

hcv_logo

Čím víc pruhů, tím víc adidas. Hodně hokejek, více hokejové logo. Hodně barev, barevné přechody, vektorový odlesk na puku, kontury. Co ještě chybí? Nějaký 3D efekt nebo průhlednost. Mizerné logo.

HC Škoda Plzeň

HC Škoda Plzeň

Kresba indiána z databanky Corel? Opět příliš mnoho kontur, které mmj. dost ničí název. Nerozumím té placce nad hlavou. Toto logo by chtělo vzít znovu do práce a pořádně pročistit. Musím ale napsat, že okřídlený šíp ŠKODA, mi připadá mnohem zajímavější i kvalitnější.
Už i u nás se už některé týmy pokouší o trochu méně formální název týmu. Berani, Piráti, Kohouti. Často jde ovšem o názvy nové, které nesouvisí tolik s tradicí nebo historií. U Škodovky to sice neplatí, odkaz na okřídlený šíp je podle mého jasný, ale stejně si myslím, že v Plzni se bude chodit spíše na Škodovku než na Indiány.

HK Mountfield Hradec Králové

HK_MOUNTFIELD-logo-2015-CMYK

A mám to zadarmo!
Zase pokus o vytvoření nové tradice – Hradečtí lvi. Když už se investovalo určitě nemálo peněz do přesunu klubu z Českých Budějovic do Hradce Králové, a byl vytvořen v podstatě nový klub, nechápu proč se nanašly prostředky na tvorbu pořádného loga?

Celek působí spíš jako skládačka z prvků nalezených ve vektorových databankách – šít, hlava lva i stuha pod ní (pochybuju, že je někdo kreslil speciálně pro tyto účely). Ve srovnání se stylistickou čistotou lva BK Mladá Boleslav působí tento jako čistě amatérská práce. A celé je to korunováno dalším logem plácnutým na šít. Kdyby autor použil písmo z loga generálního partnera a vypsal jím celý název, udělal by lépe.

Piráti Chomutov

pirati-znak-kruh

Logo Piráti Chomutov vypadá spíš jako karikatura než jako logo. V tomto případě nakreslené hokejky pomáhají, jinak by mohlo dojít k záměně za cyklistický klub. Nebo ten kruh s paprsky za lebkou není kolo? Tento styl se mi nelíbí sám o sobě.

Ještě několik log z 1. ligy. Jde o týmy, které byly donedávna tradičními účastníky nejvyšší soutěže a navíc klub z mého bydliště.

HC Slavia Praha

HC Slavia

Další lev. Nebo medvěd? Každopádně je chudák omotán jakousi stuhou. Těžko říci, co má znamenat ten „tvar“ kolem hlavy. Typografie nepovedená, proč je HC menší než Slavia? A vlastně, proč je tradiční slávistická hvězda, po dlouhá desetiletí symbol „sešívaných“ použita jen jako oko v hlavě tvora, který ani neví čí je?

Rytíři Kladno

Rytíři Kladno

Tak toto logo prý nakreslil sám Jaromír Jágr. Jestli je to pravda, tak by se mohl živit nejen hokejem. Pěkná stylizace hlavy rytíře, písmo i barvy vyhovující. Námět odkazuje na místo i historii – slévárny, ocelárny. Jen ten rytíř je dost… pravoslavný. Ale povedená práce. Když už zkoušet měnit název a logo klubu podle vzoru NHL, tak by to mohlo vypadat takto.
Ale stejně se mi víc zamlouvá „paní Poldi“. Asi jsem dost konzervativní, možná nostalgický staromilec.

Motor ČESKÉ BUDĚJOVICE

Motor Ceske Budejovice

Povedené retro. Ještě chybí rudá hvězda nad M. Vzhledu sice trochu neodpovídá rok založení, logo odkazuje spíše na léta 60., nicméně je to dobře odvedená práce. Možná by v Budějovicích mohli být rádi, že se jim sekačky odstěhovaly do Hradce. Logo mají lepší.

HC Dukla Jihlava

Dukla Jihlava

Výrazně nepovedená aktualizace. Původní znak je otočený nejen v podstatě „vzhůru nohama“ – prostřední kruh byl nejníže – ale ještě navíc o dalších 45 °. Asi aby byl prostor na erb města, který je stejně částečně zakrytý, nezbytnou hokejku a název města. Nepovedená je i výměna písma. Původní logo DUKLA i s písmem bylo mnohem lepší a mělo alespoň trochu vizuální logiku. Takto se asi jen vyšlo vstříc požadavkům zákazníka o „smontování“ všech dodaných podkladů.

SK Horácká Slavia Třebíč

14000705 - SK HS Trebic_symbol s nazvem_final

A na závěr logo klubu v mém bydlišti. Protože vím, jak vypadalo logo předešlé, musím napsat, že toto je mnohem kvalitnější. Jen si myslím, že mohlo být ještě lepší. 3D efekt na hvězdě je zbytečný, nerozumím přetahu cípů hvězdy do modrého kruhu. Dobře zvolené písmo i práce s ním.

Cílem asi bylo efektní logo amerického střihu. Vypadá trochu jako štít Captain America (který ale podle mého lépe pracuje s 3D efektem). A myslím, že našim tradicím více odpovídá styl loga SPARTA Praha.

A co vy? Co říkáte na loga týmů našeho nejpopulárnějšího sportu?

Karel Holoubek

karel holoubek
Bonus navíc. Pozorní fanoušci naší hokejové extraligy si jistě všimli, že v posledních letech je nejčastějším jménem hokejistů Karel Holoubek. Alespoň to tak podle dresů, na kterých je tento sponzor uveden, vypadá.